Hall of fame

Logotyp Solna gymnasium Hall Of Fame.

Många tidigare elever från Solna gymnasium har gått vidare till framgångsrika idrottskarriärer. Här i vår Hall of Fame kan ni se vilka av våra elever som nått till högsta nivån.

Fotbollsspelare Alexander Isak

Fotbollsspelare Alexander Isak

Fotbollsspelare Filippa Angeldahl

Fotbollsspelare Filippa Angeldahl

Ishockeyspelare Jesper Bratt

Ishockeyspelare Jesper Bratt

Fotbollsspelare Loreta Kullashi

Fotbollsspelare Loreta Kullashi

Ishockeyspelare Nils Höglander

Ishockeyspelare Nils Höglander

Fotbollsspelare Robin Quaison

Fotbollsspelare Robin Quaison

Fotbolsspelare Julia Zigiotti och Nathalie Björn

Fotbollsspelare Julia Zigiotti Olme och Nathalie Björn

Basket Visa Dölj

Basket

Crystel Bitar

Samhällsvetenskapsprogrammet (2013-2016)

Meriter: 2017 Debut i Ligan, 2018 Debut Tjeckiska ligan, Debut Belgiska ligan 2019

Landslag: EM-slutspel U18 2016, U20: 2017, 2018

Debora Alem

Samhällsvetenskapsprogrammet (2017-2020)

Meriter: Debut i Ligan 2020, Årets stjärnskott Ligan 21/22

Landslag: EM slutspel U16 2018

Elias Desport

Solna Gymnasium (2005-2008)

Meriter: College (2012-2016), Debut i portugisiska ligan (2017), Debut i Engelska ligan (2017/18), debut i tyska ligan (2018/19), Debut i Basketligan (2020/21)

Landslag: 25 ungdomslandskamper

Helene Haegerstrand

Ekonomiprogrammet (2014-17)

Meriter: Debut i Ligan 2016, Vinst America East Conference, NCAA tournament 2022

Landslag: U15 (2014), U16 (2015), U18 (2016), U20 (2018,2019), Dam senior 2022

Johanna Prytz

Samhällsvetenskapsprogrammet (2012-2015)

Meriter: Debut i Ligan 2012, Debut Tjeckiska ligan 2018, Debut Belgiska ligan 2019, Debut Tyska ligan 2020.

Landslag: EM-slutspel U16: 2012, U18: 2014, U20:2016

Leslie Myrthil

Meriter: Över 130 A-landskamper för Sverige

Linnea Rosendal

Naturvetenskapsprogrammet (2012-2015)

Meriter: Mercer University 2015-2019, Freshman of the year 2016, NCAA Tournament 2018 och 2019. Debut Spanien LF2 2019, Debut i ligan 2020, Idrottsskölden 2015

Landslag: EM-slutspel U18: 2013,2014 U20 2016, Universiaden 2015

Moulayna Sidi Baba Johnson

Ekonomiprogrammet (2016-2019)

Meriter: Debut i ligan 2018, NCAA slutspel 2022, Final i Atlantic Coast Conference 2022.

Landslag: EM slutspel U16 2016, U18 2017, 2018, Seniorlandslagstruppen 2021.

Nils Johansson

Samhällsvetenskapsprogrammet (2013-2016)

Meriter: Debut i basketligan (Norrköping Dolphins, 2016), Debut spanska ligan (CB Clavijo, 2017), SM-guld 2017/18

Landslag: 75 juniorlandskamper

Niklas Larsson

Meriter: Debut i Basketligan (Solna Vikings, 2011)

Tim Schüberg

Elprogrammet (2011-2014)

Meriter: Debut i Basketligan (Solna Vikings, 2014), SM-Guld (Norrköping Dolphins, 2017/18)

Landslag: Sverige A och U20

Fotboll Visa Dölj

Fotboll

Aaron Zahui

Barn- och fritidsprogrammet (2012-15)

Meriter: Debut i allsvenskan (AFC Eskilstuna, 2017)

Albin Mörfelt

Barn- och fritidsprogrammet (2016-19)

Meriter: Debut i allsvenskan (Varbergs BOIS, 2021)

Adhavan Rajamohan

Samhällsvetenskapsprogrammet (2010-2013)

Meriter: Debut i allsvenskan (Degerfors IF, 2021)

Alexandra Lindberg

Samhällsvetenskapsprogrammet (2009-12)

Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2010)

Alexandra Lobanova
Barn- och fritidsprogrammet (2016-2019)

Meriter: Debut i damallsvenskan (BP, 2022)

Alexander Isak

Ekonomiprogrammet/Barn- och fritidsprogrammet (2015-16)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2016), Debut i Bundesliga (Dortmund, 2017/18), Debut i Nederländska ligan (Willem II, 2018/19), Debut i La Liga(Real Sociedad, 2019/20)

Landslag: Debut i Sverige A 2017

Anton Salétros

Samhällsvetenskapsprogrammet/Barn- och fritidsprogrammet (2012-2015)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2013), Debut i Ungerska ligan (Ujpest FC, 2017), Debut i Ryska Ligan (Rostov, 2018), Debut i Norska liga (Sarpsborg 08, 2020)

Landslag: Debut i Sverige A (2020), Brons i U17-VM (2013)

André Österholm

Samhällsvetenskapsprogrammet (2012-2015)

Meriter: Debut i Allsvenskan (IK Sirius, 2020)

Bilal Hussein

Barn- och fritidsprogrammet (2016-2019)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2018)

Christian Kouakou

Barn- och Fritidsprogrammet (2011-2014)

Meriter: Debut i Allsvenskan (2011, AIK)

Christina Mårtensson

Naturvetenskapsprogrammet (2012-2015)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2014)

Christos Gravius

Samhällsvetenskapsprogrammet/Barn- och fritidsprogrammet (2013-2016)

Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2015)

Daniel Mushito

Barn- och Fritidsprogrammet (2016-2019)

Meriter: Debut i Allsvenskan (2017)

Daniel Sundgren

Samhällsprogrammet (2006-2009)

Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2016), SM-guld (2018)

Daniella Novakovic

Samhällsvetenskapsprogrammet (2012-2015)

Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2014)

Ekin Bulut

Ekonomiprogrammet (2012-2015)

Meriter: Debut i allsvenskan (IK Sirius, 2021)

Elin Bragnum

Samhällsvetenskapsprogrammet (2009-2012)

Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2010), svensk mästare (Piteå IF, 2018)

Emelie Johansson

Naturvetenskapsprogrammet (2014-2017)

Meriter: Mästare i Finska Ligan (Åland Utd, 2020)

Emil Berger

Samhällsvetenskapsprogrammet (2008-2009)

Meriter: Debut i Allsvenskan (Örebro SK, 2011)

Emma Engström

Ekonomiprogrammet (2016-2019)

Meriter: Debut i Allsvenskan (Eskilstuna Utd, 2020)

Erik Kahl

Barn- och fritidsprogrammet (2017-2020)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2020)

Erik Ring
Samhällsprogrammet (2018-2021)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2020)

Estibaliz Montes de Oca Munoz

Samhällsvetenskapsprogrammet (2015-2018)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2015)

Evelina Finndell

Ekonomiprogrammet (2014-2017)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2014)

Filippa Angeldahl

Samhällsvetenskapsprogrammet (2013-2016)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2014), Utsedd till ”Mest värdefulla spelare i Damallsvenskan”(2017), svensk mästare (Kopparberg/Göteborg FC, 2020)

Landslag: Debut i Sverige A (2018), Guld i U19-EM (2015)

Filippa Wallén

Samhällsvetenskapsprogrammet (2016-2019)

Meriter: Debut i Women Super League (West Ham, 2020), Debut i allsvenskan (Vittsjö GIK, 2021)

Gustaf Lagerbielke

Naturvetenskapsprogrammet (2016-2019)

Meriter: Debut i Allsvenskan (IF Elfsborg, 2021)

Hanna Droh

Samhällsvetenskapsprogrammet (2011-2014)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2010)

Hanna Ekengren
Ekonomiprogrammet (2018-21)

Meriter: Debut i damallsvenskan (Djurgårdens IF, 2019)

Hanna Lundkvist
Ekonomiprogrammet (2018-21)

Meriter: Debut i damallsvenskan (Hammarby IF, 2021), Debut i spanska ligan (Atletico Madrid, 2022)

Isak Hien

Samhällsvetenskapsprogrammet (2015-2018)

Meriter: Debut i allsvenskan (Djurgårdens IF, 2021)

Kevin Walker

Samhällsprogrammet (2007-2008)

Meriter: Debut i allsvenskan (Örebro SK, 2007), SM-guld (Djurgårdens IF, 2019)

Jackie Kisch-Brunzell

Samhällsvetenskapsprogrammet (2008-2011)

Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2010)

Jacob Ericsson

Samhällsvetenskapsprogrammet (2009-2012)

Meriter: Debut i Allsvenskan (Gefle IF, 2015)

Jennie Nordin

Samhällsvetenskapsprogrammet 2009-2012

Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2010)

Landslag: Guld i U19-EM (2012)

Julia Zigiotti Olme

Samhällsvetenskapsprogrammet (2013-2016)

Meriter: Debut i Allsvenskan (2015), svensk mästare (Kopparberg/Göteborg FC, 2020)

Landslag: Debut i Sverige A (2018), Guld i U19-EM (2015), VM (2019)

Loreta Kullashi

Ekonomiprogrammet (2015-2018)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2015)

Landslag: Debut i Sverige A (2018), U20-VM (2016)

Madeleine Rohr

Ekonomiprogrammet (2011-2014)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2015)

Magnus Eriksson

Samhällsprogrammet (2006-2009)

Meriter: Debut i allsvenskan (Åtvidaberg, 2012), Debut i belgiska ligan (Gent, 2012/13), Debut i kinesiska ligan (Beijing Chengfeng, 2015), Debut i danska liga (Bröndby, 2015/16), Debut i MLS (San Jose Earthquakers, 2018)

Landslag: Debut i Sverige A (2014)

Övrigt: SM-Guld (Malmö FF, 2013 och 2014), Vinnare allsvenska skytteligan (2017)

Malin Diaz

Samhällsvetenskapsprogrammet (2010-2013)

Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2009)

Landslag: Debut i Sverige A (2014), Guld U19-EM (2012)

Nathalie Björn

Samhällsvetenskapsprogrammet (2013-2016)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2014), svensk mästare (FC Rosengård, 2019)

Landslag: Debut i Sverige A (2016), Guld i U19-EM (2015), VM (2019)

Nebiyou Perry

Samhällsvetenskapsprogrammet/Barn- och fritidsprogrammet (2015-2018)

Meriter: Debut i Allsvenskan (Östersunds FK, 2019)

Niklas Maripuu

Samhällsvetenskapsprogrammet (2008-2011)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2010)

Övrigt: SM-Guld innebandy (AIK, 2009)

Nikolaos Dosis

Ekonomiprogrammet (2017-2020)

Meriter: Debut i Allsvenskan (Östersunds FK, 2020)

Noa Sonko Sundberg

Samhällsvetenskapsprogrammet/Barn- och fritidsprogrammet (2012-2015)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2014)

Landslag: Debut i Gambia A (2020), Brons i U17-VM (Sverige, 2013), OS i Rio (Sverige, 2016)

Petra Andersson

Samhällsvetenskapsprogrammet (2008-2011)

Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2009)

Landslag: Debut i Sverige A (2016)

Robert Åstedt

Samhällsvetenskapsprogrammet (2012-2015)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AFC Eskilstuna, 2017)

Robin Tihi

Ekonomi-Juridikprogrammet (2018-2021)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2020)

Robin Quaison

Samhällsvetenskapsprogrammet (2009-2012)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2012), debut i Serie A (Palermo, 2014), debut i Bundesliga (Mainz, 2017)

Landslag: Debut Sverige A (2013), Guld U21-EM (2015)

Saga Nygård

Ekonomiprogrammet (2016-2019)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2015)

Samuel Brolin

Ekonomiprogrammet (2016-19)

Meriter: Debut i allsvenskan (Mjällby AIF, 2021)

Samuel Kroon

Ekonomiprogrammet (2012-2015)

Meriter: Debut i allsvenskan (Halmstad BK, 2021)

Simon Tibbling

Samhällsvetenskapsprogrammet (2010-2014)

Meriter: Debut i Allsvenskan (Djurgårdens IF, 2012), Debut i Nederländska ligan (FC Groningen, 2015), Debut i Danska Ligan (Bröndby IF, 2017)

Landslag: Debut i Sverige A (2019), Guld i U21-EM (2015)

Sotirios Papagiannopoulos

Samhällsvetenskapsprogrammet (2006-2009)

Meriter: Debut i Allsvenskan (Östersunds FK, 2016), debut i grekiska ligan (PAOK, 2015), debut i danska ligan (FCK, 2018)

Landslag: Debut i Sverige A (2018)

Therese Boström

Naturvetenskapliga programmet (2009-12)

Meriter: Debut i allsvenskan (AIK, 2009)

Landslag: Guld i U19-EM (2012)

Tom Strannegård

Ekonomiprogrammet(2018-2021)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2020)

Viktor Lundberg

Samhällsvetenskapsprogrammet (2007-2010)

Meriter: Debut i Allsvenskan (AIK, 2009), svensk mästare (AIK, 2009)

Fäktning Visa Dölj

Fäktning

Vincent Mindelöf

Ekonomiprogramet (2013-16)

Meriter: VM (2017), EM (2016, 2017), U20-EM (2016, 2017), U17-EM (2013, 2014, 2015)

Jonathan Svensson

Ekonomiprogrammet (2015-18)

Meriter: VM (2018), U23-EM(2019), U20-VM (2019), U20-EM (2017, 2018, 2019), U17-EM (2016, 2017)

Ishockey Visa Dölj

Ishockey

Fredrik Karlström

Meriter: Debut SHL (Linköping HC, 2017/18)

Jesper Bratt

2014-2017

Meriter: Debut NHL (New Jersey Devils, 2017/18)

Landslag: Debut i Sverige A (2019)

Joakm Nordtröm

Meriter: Debut i Elitserien (AIK, 2010/11), Debut NHL (Chicago Blackhawks, 2013/14), Stanley Cup (2015)

Landslag: VM-guld (2017), U20VM-guld (2012)

Linnea Hedin

Meriter: Debut i Riksserien(SDHL) (Segeltorps IF, 2009/10), SM-guld (2010, 2011, 2013)

Landslag: Debut Sverige (2011/12)

Michelle Löwenhielm

Meriter: Debut Riksserien(SDHL) (Ormsta HC/AIK 2010-11), Debut NWHL (Connecticut Whale 2018/19), SM-guld (2013)

Landslag: Debut Sverige (2011/12), OS (2014)

Minatsu Murase

Meriter: Debut Riksserien(SDHL) (AIK, 2011/12), SM-guld (2013), Årets målvakt i Riksserien/SDHL (2015/16)

Landslag: Debut Sverige A (2014/15), OS (2018)

Niklas Lundström

Meriter: Debut Elitserien (AIK, 2010/11)

Nils Höglander

Barn- och fritidsprogrammet (2016-2018)

Meriter: Debut i SHL (Rögle, 2018/19, Debut i NHL (Vancouver Canucks, 2021)

Oliver Tärnström

Barn- och fritidsprogrammet (2018-21)

Meriter: Debut SHL (Rögle BK, 2021/22)

Patrik Nemeth

2008-2011

Meriter: Debut Elitserien (AIK, 2010/11), Debut NHL (Dallas Stars, 2013/14)

Landslag: U20VM-guld (2012)

Rikard Rakell

Meriter: Debut i NHL (Anaheim Ducks, 2012/13), NHL All-Star Game (2017/18)

Landslag: VM-guld och VM All-Star Team (2018), U20VM-guld (2012)

Robin Kovac

Meriter: Debut i Elitserien (AIK, 2012/13)

Theodor Lennström

Barn- och fritidsprogrammet (2011-2014)

Meriter: Debut i SHL (AIK, 2013/14)

Innebandy Visa Dölj

Innebandy

Adam Forslöv

Barn- och fritidsprogrammet (2011-2014)

Meriter: Debut SSL (AIK, 2014/15)

Landslag: Debut i Sverige A

Axel Larsson

Naturvetenskapsprogrammet (2013-2016)

Meriter: Debut SSL (AIK, 2016/17)

Andreas Stefansson

Meriter: Debut SSL (AIK, 2015/16)

Isak Bengtsson

Elprogrammet (2016-2019)

Meriter: Debut SSL (Hagunda IF, 2021/22)

Jesper Andersson

Elprogrammet (2016-2019)

Meriter: Debut SSL (AIK, 2017/18)

Julia Croneld

Samhällsvetenskapsprogrammet (2013-2016)

Meriter: Debut SSL (Tyresö Trollbäcken IBK, 2016/17)

Liam Åström

Elprogrammet (2017-2020)

Meriter: Debut SSL (Storvreta IBK, 2020/21)

Markus Eriksson

Elprogrammet (2015-2018)

Meriter: Debut SSL (AIK, 2016/17)

Tobias Bergfors

Samhällsvetenskapsprogrammet (2011-2014)

Meriter: Debut SSL (Team Thoréngruppen, 2016/17)

Virve Bjerkefeldt

Ekonomiprogrammet (2015-2018)

Meriter: Debut SSL (IK Sirius, 2017/18)

Volleyboll Visa Dölj

Volleyboll

Emma Laurin

Ekonomiprogrammet (2017 – 2020)

Meriter: Debut Elitserien (Sollentuna VK, 2018/19)

Linn Karlsson

Naturvetenskapsprogrammet (2017 – 2020)

Meriter: Debut Elitserien (Sollentuna VK, 2020/21)

Solna Gymnasiums Hall of Fame uppdateras i slutet av varje läsår.

Text

Kontakta oss

Senast uppdaterad